Sommaravslutning

Välkommen till Malmaskolans sommaravslutning den 10 juni!

Äntligen kan vi samlas och genomföra vår traditionsenliga avslutning utomhus igen. Klockan 9.00 stämmer våra musikanter upp i Äppelbo gånglåt och klassernas tågande mot grönskan på skolans baksida startar. Väl på plats blir det sång, musik och tal och vi hoppas ni vill komma och vara med! När "Den blomstertid" klingat ut och de sommarlovslediga eleverna jublat färdigt är klockan cirka 10, och då är det trevligt om ni stannar en stund, breder ut filtarna i gräset och har lite picknick tillsammans. Vissa klasser kommer att samlas i klassrummet innan själva avslutningen och för att veta vad som gäller är det bara att invänta inbjudan med information om samlingstid från klasslärare.

VARMT VÄLKOMMEN TILL MALMASKOLANS AVSLUTNING!

20 maj 2022